Info a fotky

10. června 2008 v 17:59 | Marťulííínek |  Pouště
Sahara je největší poušť světa; rozlohou 9 milionů km² zaujímá téměř stejnou plochu jako ČínaUSA. (V arabštině zvuk sahra znamená "poušť".) Rozkládá se od severoafrického pobřeží Atlantského oceánu až k pobřeží Rudého moře na území 10 států (Egypt, Libye, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauritánie, Niger, Čad, Mali a Súdán). Plocha, kterou Sahara zaujímá, má zhruba tvar lichoběžníku o délce 4 500 až 5 500 km ve směru západ-východ a šířce 1 500 až 2 000 km od severu k jihu.
nebo

Přírodní poměry

Sahara ve východní Libyi Sahara ve východní Libyi
Většinu plochy Sahary tvoří kamenitá poušť, menší část zabírají pouště písečné. Při severním pobřeží Středozemního moře je úroveň terénu pouze o několik metrů výše než mořská hladina. V hloubce asi 400 kilometrů se přesně podél libyjského pobřeží zvedá po celé délce strmě o 800 metrů, kde pokračuje opět jako nedozírná písečná planina. V těchto strmých skalách, které tvoří stoupání 60-80 stupňů, které oddělují spodní pobřežní pás od náhorní saharské planiny, se kupodivu nacházejí drobné arabské vesničky se stády koz na skalách. V oblasti Sahary se nachází několik pohoří - např. Ahhagar nebo Tibesti, které kolem svých vodních zdrojů soustřeďují většinu saharských oáz.
V saharských zemích existují programy podporované UNESCO na zkultivování Sahary, zúrodnění a tím zvětšení úrodného pobřežního pásu, a tím ke zvětšení obyvatelného území.

Obyvatelstvo

Na Sahaře žijí většinou Tuaregové a Berbeři. Od 7. století obsadili Saharu vojensky Arabové a rozšířili zde islám, což velmi výrazně ovlivnilo kulturu místních států i jejich vztahy. Ovšem nutno říci, že Sahara je nejhustěji obydlená na severním přímořském pásu, kde jsou velká města jako Tripolis, Benghází, kde žijí také evropané, a podél celého pobřeží vede pobřežní dálnice. Menší města, jako Sabrat, jsou také i 400 kilometrů ve vnitrozemí, v hluboké Sahaře. Severní pobřeží je poseto římskými památkami.
fotečkyy:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 peace.boy peace.boy | Web | 10. června 2008 v 18:03 | Reagovat

!!! DŮLEŽITÁ VOLBA !!! VELKÉ FINÁLE !!!

!!! HLASUJ PRO SVOU CELEBRITU 2008 !!!

2 Jessie Jessie | 31. ledna 2012 v 20:41 | Reagovat

Kdyžtak sem dávej menši obrázky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama